مرکز خرید بازار تاریخی تبریز (ندارد)

بازار تاریخی تبریز
اطلاعات مرکز خرید
شهر تبریز
وب سایت Website
آدرس فارسی ندارد
آدرس انگلیسی ندارد

توضیحات مرکز خرید بازار تاریخی تبریز تبریز

بازار تبریز با یک کیلومتر طول یکی از بزرگ‌ترین بازارهای مسقف دنیاست و معماری خیره کننده اش از شاهکارهای معماری ایران به شمار می رود. با اینکه در زلزله سال ۱۱۹۳ هجری قمری قسمت های زیادی از این بازار از بین رفت اما گروهی از معماران حرفه ای در اواخر حکومت زندیه و قاجار این بازار تاریخی را بازسازی کردند. این بازار سنتی و زیبا در سال ۱۳۵۴ در لیست آثار ملی ایران قرار گرفته است.

زمانی که وارد این بازار سنتی می شوید با مجموعه ای از بازارچه ها، دالان ها، سراها و کاروانسرهای قدیمی ربرو خواهید شد که شامل ۵۵۰۰ باب حجره، مغازه، ۳۵ باب سرا، ۲۵ باب تیمچه، ۳۰ مسجد، ۲۰ راسته و راسته بازار، ۱۱ دالان، ۵ حمام، ۱۲ مدرسه و ۴۰ شغل مختلف روبرو خواهید شد.

راسته ی بازار شامل بازار جدید، بازار قدیم، بازار کفاشان، بازار صفی، بازار جمعه مسجد، قیزبستی بازار، بازار کلاهدوزان، بازار صادقیه، بازار یمنی دوز، سراجان، پنبه‌چی بازار، بازار رنگی خیابان، بازار ابوالحسن، بازار کره‌نی خانا، شیشه‌گر خانه، بازار دوه‌چی، بازار بیگلربیگی، و بازار دلاله‌زن می شوند.

در واقع می توان گفت که رفتن بازار تاریخی تبریز هم فال است و هم تماشا، چرا که شما هم از یک بنای تاریخی با عظمت دیدن می کنید و هم این که هر آنچه که می خواهید را خریداری می نمایید.